Bratislava 7. júna (TASR) - Hladina rozvodneného Dunaja dosahovala v Bratislave o 13.30 hod. 1000 centimetrov a ďalej klesá. Hladina Hladina rozvodneného Dunaja dnes krátko po 14,00 hodine klesla v Bratislave pod desať metrov. Najprv na úroveň 999, neskôr 997 cm a naďalej sa znižuje. Oproti štvrtkovému (6.6.) maximu tak Dunaj klesol o 35 centimetrov. Stále je však na úrovni najvyššieho stupňa povodňovej aktivity.
Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) naďalej klesá Dunaj aj v Devíne (929 cm) a vo Vysokej pri Morave (599 cm). Naopak, veľtok stúpa v Gabčíkove (832 cm), v Medveďove (979 cm), Komárne (857 cm) a v Štúrove (756 cm). Vo všetkých týchto lokalitách dosahuje tretí stupeň povodňovej aktivity.
Stále tak platí hydrologická výstraha tretieho stupňa pred povodňami v okresoch Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky - juh.
SHMÚ zároveň vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami pre celé územie krajiny. Výstraha platí až do 20. resp. 21. hodiny.
V Bratislavskom kraji je stále viacero dopravných obmedzení
Vodiči a chodci v Bratislavskom kraji musia pre povodňovú situáciu stále počítať s viacerými obmedzeniami. Tie prijalo bratislavské Krajské riaditeľstvo v posledných dňoch.
V hlavnom meste je naďalej uzatvorená a neprejazdná Viedenská cesta od vjazdu na parkovisko Incheba po Starý most a rovnako aj Tyršovo nábrežie. Uzatvorené je aj Fajnorovo nábrežie od Starého mosta po Most SNP ako aj Starý most, na ktorý nie je možný vstup ani z mestskej časti Bratislava Staré mesto, ani z mestskej časti Petržalka.
Dopravné obmedzenia platia na celej Panónskej a Dolnozemskej ceste, kde z dôvodu pohybu lesnej zvery je najvyššia dovolená rýchlosť obmedzená na 50 km/h. V Devíne je naďalej uzatvorené Slovanské nábrežie. Dopravné obmedzenia v súčasnosti pretrvávajú aj na Devínskej ceste a účelovej komunikácii medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave, ktoré sú neprejazdné.
Naďalej je neprejazdná aj Matejkova ulica v smere na Dlhé diely, ako i v smere z Dlhých dielov. Uzatvorená je od štvrtka (6. 6.) aj účelová komunikácia od Čunova po Gabčíkovo.
Polícia opätovne žiada účastníkov cestnej premávky, aby rešpektovali dopravné obmedzenia, dočasné dopravné značenia a pokyny policajtov. O aktuálnych obmedzeniach v doprave a opatreniach prijímaných políciou bude polícia verejnosť priebežne informovať prostredníctvom médií.
TASR dnes informovala Karina Považanová z Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave.
Mesto trápia najmä priesaky
Hladina rozvodneného Dunaja v Bratislave už klesá a mesto v noci na dnes nemuselo prijímať žiadne mimoriadne opatrenia. Napriek tomu je mimoriadna situácia v meste vyhlásená aj naďalej, lebo hladina toku je stále vysoká. Pre TASR to uviedol vedúci krízového štábu Ľubomír Andrassy.
V noci podľa Andrassyho nevznikli žiadne nové kritické udalosti a stále sú v pohotovosti všetky bezpečnostné zložky. Tvrdí, že dnes však mesto najviac trápia priesaky. Najkritickejšia situácia s priesakmi je podľa Andrassyho na Slovanskom nábreží, pri Botanickej záhrade a v Karloveskej zátoke. Tam na ne doplatila lodenica. "Monitorujeme tiež priesaky na Pečnianskej hrádzi v dotyku s Einsteinovou ulicou kvôli tomu, aby sa voda na Einsteinovu nedostala. Tým by bola ohrozená tranzitná aj mestská doprava," upozornil Andrassy. Rovnako stále krízový štáb podľa jeho slov sleduje presakovanie vody do kanála Malého Dunaja pri Slovnafte.
Dnes naďalej platia bezpečnostné opatrenia, ktoré boli zavedené v predchádzajúcich dňoch. Je teda zakázaný vstup k protipovodňovému múru aj na Starý most.
Podľa meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dosahovala o 9.30 h výška hladiny Dunaja v Bratislave úroveň 1010 centimetrov. "Stále sme teda nad úrovňou desiatich metrov, teda na vyššej vode, aká bola v roku 2002," dodal Andrassy.
Devínčanov stále vozí armáda, evakuovaní sú vraj nahnevaní
Bratislavský Devín je stále odrezaný od zvyšku mesta, prístupové cesty sú uzatvorené a ľudí vozí do centra armáda. Evakuovaní z domu kultúry sa už rozišli k svojim známym, sú však podľa starostky Ľubice Kolkovej nahnevaní, že ich z domovov sťahovať nemuseli. Mestskú časť tiež začínajú trápiť komáre.
Devínska cesta je stále pod vodou. Kyvadlová doprava premáva od 06.00 h a armáda vozí ľudí z Devína smerom do mesta a späť. Každú párnu hodinu štartuje z mestskej časti od cintorína a zastavuje pri kostole i škole, každú nepárnu zase z Riviéry. "Momentálne riešime posilnenie dopravy, v teréne sú teraz dve vozidlá, veľa ľudí ide zrejme do práce a do vojenských áut sa ich toľko nevojde, chodia plné," priblížila pre TASR situáciu v mestskej časti starostka. Tých, ktorí dnes nemusia ísť do Devína prosí, aby si cestu ušetrili. "Komplikuje nám to situáciu."
Ak aj voda klesne, starostka pripomína, že cesta určite nebude obratom prejazdná. "Je otázne, ako bude vôbec vyzerať. Je tam naplavené všetko možné, čo priniesol so sebou Dunaj, aj čo ľuďom vyplavilo z domovov," vraví. Vedúci bratislavského krízového štábu Ľubomír Andrassy vysvetľuje, že cesta nebude prístupná ešte niekoľko dní po opade vody. "Budeme najprv musieť skontrolovať, či nebola narušená a je bezpečná pre účastníkov cestnej premávky," pripomenul s tým, že dnes mesto nevie, v akom stave je. "Keď bude voda z cesty odchádzať, môže komunikáciu podmyť," upozornil.
Kolková upozorňuje, že v Devíne stúpa počet komárov a situácia začína byť kritická. Mestu už avizovala, že je potrebné ju riešiť aj s hygienikmi. "Ak bude voda opadať, nával komárov bude ešte väčší," vystríha s tým, že radnica teraz potrebuje najmä repelenty.
Keď voda opadne, určite budeme potrebovať ale aj pomocnú ruku dobrovoľníkov, pokračuje Kolková. "Už sa nám ponúkajú ľudia zo všetkých možných strán, za čo im veľmi ďakujeme," dodáva. Starostka preto prosí, aby ľudia na seba nechávali kontakt, buď zavolali na miestny úrad či poslali mail na jej adresu starostka@devin.sk. "Určite sa budeme ozývať, keď sa začnú odpratávacie práce."
Samospráva v stredu v noci evakuovala 22 ľudí z lokality Devínskej cesty a umiestňovala ich do devínskeho Domu kultúry. "Teraz sú nahnevaní, vraj sme ich zbytočne sťahovali, nerozumiem tomu," vraví starostka. Pripomína však, že museli urobiť prevenciu a že sú za ľudí zodpovední. "Každý to vníma tak, že u nás evakuácia možno nebola potrebná. Ale nemôžeme individuálne skúmať, že niekto býva o meter vyššie či nižšie," podotkla. V dome kultúry už ľudia podľa jej slov nie sú, porozchádzali sa k rodinám a známym. Jedna Devínčanka však v noci na dnes podľa starostky nocovala na miestnom úrade. "Lekár odporučil, aby bola pod dohľadom," dodala starostka.
Jedna Devínčanka však v noci na dnes podľa starostky nocovala na miestnom úrade. "Lekár odporučil, aby bola pod dohľadom," dodala starostka. Na miestnom úrade dnes zriadili aj dočasnú stanicu rýchlej zdravotníckej pomoci. V prípade, že bude mať niekto vážne zdravotné problémy, mal by telefonovať na číslo 155, informuje mestská časť.
Hladina Dunaja v Devíne klesá, o 12.15 h dosahovala výšku 931 centimetrov.
0